İçeriğe geç

ÇANAKKALE SAVAŞ ALANLARI GEZİ REHBERİ HARİTASI VE GÜZERGAHI

Aşağıdaki  günübirlik turlarda bölgeye geldiğinizde Şehitlikleri gezerken yararlanabileceğiniz  fotoğraflı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Şehitlik haritası.

canakkale-sehitlik-haritasi
canakkale-sehitlik-haritasi ve güzergahı

 

Yukarıdaki harita aile ve dostlarınızla eceaba’ta geldiğinizde Şehitlik haritası ile isterseniz Tarihi Milli park alanındaki şehitlikleri gezebilirsiniz.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİ GEZİ PROGRAMI

Aşağıda programı verilen gezi Tam Gün Tur’dur.
Gezi esnasında görüp ziyaret edebileceğimiz bazı Şehitlikler, tarihi yer ve eserlerin fotoğrafları bulunmaktadır.

 

1:KİLİDBAHİR KALELERİ VE KANUNİ KULESİ
Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan Kilitbahir kalesi ile Çanakkale Anadolu yakasında bulunan Çimenlik( Kal’ayı Sultaniye) kalesi, Kanuni zamanında yapılan,Sarı Kule(Namazgah.Kanuni Kulesi).

4KLDBAHR

2:NAMAZGAH TABYALARI.
Grup ya da ziyaretçilerin isteğine göre buradaki savaş Malzemeleri Müzesinin ziyaret edilmesi.

IMG_0025

3:SEYİD ONBAŞI VE RUMELİ MECİDİYE ŞEHİTLİĞİ
18 Mart 1915 günü Şehit olan Seyid Onbaşının arkadaşlarının gömülü bulunduğu Rumeli Mecidiye Şehitliğinin ve Mecidiye Tabyasının ziyareti.
Seyid Onbaşının 215kg(Kıyye) mermiyi kaldırdığı Tabya,Top ve o boyuttaki mermilerden örneklerin görülmesi 18 Mart ve Deniz Zaferinin, Seyid Onbaşı ve arkadaşlarının ve topçu bataryasının komutanı Yzb. MEHMET HİLMİ beyin ve diğer komutan ve arkadaşlarının hatıratlarından anlatılması.

IMG_0124

HAVUZLAR ŞEHİTLİĞİNİN yoldan görülerek anlatımından sonra

Vatan için hep beraber Şehadete koşalım ki vatan kurtulsun yazan kitabenin diğer tarafında şehit olan yüzbaşı Kemal bey ve on arkadaşının isimleri yazar. Havuzlar bölgesi Çanakkale Savaşları döneminde Nekahathane(Dinlenme merkezi),yaralı bekletme yeri, hastahane olarak kullanılmıştır.

DSCN2561

4:SOĞANLIDERE ŞEHİTLİĞİ VE ŞAHİNDERE ŞEHİTLİĞİ
Soğanlıdere ve Şahindere bölgesinde gerçek Şehit mezarlarının ziyareti.

ahindere_ehitlii (1)

G

Alçıtepe Son Ok Anıtının görülmesi SARGIYERİ ŞEHİTLİĞİ

 

5:ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDEMİZ
Şehitler Abidemiz, Savaş Rolyefi,59408 Şehidimizin isminin yazılı olduğu sembolik mezarlar, Atatürk ve yaralı asker anıtı, bölgenin gezilmesi.

000147

6:SEDDÜLBAHİR YAHYA ÇAVUŞ ŞEHİTLİĞİ

Seddülbahir bölgesindeki İLK ŞEHİTLER anıtının, Seddülbahir kalesi, Ertuğrul koyu ve tabyasının, Çanakkale Boğazının girişinin tanıtımı ve tarihinin, YAHYA ÇAVUŞ ve arkadaşlarının destanının anlatılması.

yahya_cavus_aniti

 

7:ÇANAKKALE DESTANI TANITIM MERKEZİ

Haziran 2012 yılında ziyarete açılan tanıtım merkezinde Çanakkale savaşlarının çeşitli safhaları görsel filim şeklinde anlatılmaktadır. 11 Bölümden oluşan Simülasyon gösterisinde her bölüm yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

CNKDS.TNM

Aşağıda Meehmeetçiğe Saygı Anıtı ve Kırmızısırt tünelleri.
Kanlısırt, Mehmetçiğe saygı Anıtı, Karayörük Deresi Şehitliği, Lone Pine, Lağım Tünel girişleri ve Kırmızısırt Siperleri, Bomba Sırtı, Kesikdere Şehitliği, 57.Alay Şehitliği

18_MEHMETCE_SAYGI_ANITI
8: 57.ALAY ŞEHİTLİĞİ

Cesarettepesi Mehmet Çavuş Anıtı, Conk bayırı ve Conktepe

DSCN3334

 

9:CONKBAYIRI BÖLGESİ
Mustafa Kemal Atatürkün 25 Nisan 1915 günü kara muharebelerine başladığı 261 rakımlı tepe, Conkbayırı Mehmetçik zafer kitabeleri, Atatürkün saatine misket kurşununun çarptığı yer, Yeni Zelanda anıtı, Atatürkten sonra Anafartalar grup komutanı olan Fevzi Çakmak’ın kardeşi Şehit Üst.Nazif Çakmak’ın mezarı, Atatürk’ün gözetleme yeri.

conk-bayiri
Anzac koyu, Bigalı Köyü Atatürk evi gezi güzergahı dışındadır. Eğer gruplar ve ziyaretçiler buraları görmek isterlerse biraz daha zaman harcayarak gezi güzergahının dışında gidip gelmeleri gerekmekmektedir.