İçeriğe geç

Çanakkale’yi Görelim

Çanakkale Şehitleri Anıtı 1.Dünya Savaşında hayatını kaybeden 253 bin Türk askerinin anısına yaptırılmıştır. Ülkemizden binlerce insan bu denli duygusal ve tarihsel anıları barındıran Şehitliği ziyaret etmek için gelmektedirler. Ziyaretçilere tur rehberleri tarafından şehitlik Turları yapılmaktadır. Burada sadece Türk şehitlikleri değil İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelenda Şehitlikleri de yer almaktadır. Bu şehitlikler bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümleren bahsedecek olursak; Anadolu yakası: Köseburnu Tabya Şehitliği,Hastanebayırı Şehitliği, Anadolu Hamidiye Şehitliği, Hasan Mevsuf Şehitliği, İntepe Şehitliği, Kumkale Şehitliği olarak Anadolu yakasında yer almaktadırlar. Gelibolu’da Anafartalardaki Şehitlikler: Akbaş Şehitliği, Bigalı Atatürk Müzesi, Çamlıtekke Karargahı, Yalovaköyü Binbaşı Zeynelabidin Şehitliği, Kumköy Şehitliği, Büyük Anafarta Köyü Şehitliği, Yusufçu ve İsmailoğlu Kitabeleri, Büyükkemikli Gazi Baba Kitabesi yer almaktadır.Ecebatta ise: Topçu Yüzbaşı Şehitliğ,i Çamburnu Balkan Şehitliği, Mehmetçiğe Saygı Abidesi, Avustralya Anıt Mezarı, 57. Alay ve Avni Bey Şehitliği, Mehmet Çavuş Abidesi, Conkbayırı Anıtları, Anzak Anıtı, Mustafa Kemal Anıtı, Nazif Çakmak Şehitliği, Kemalyeri Şehitliği, 34 yerde İngiliz, Fransız, Yeni Zelanda, Avustralya Anıtları yer almaktadır. Kilitbahir Şehitliğinde ise: kaleler, tabyalar, Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Şehitleri, Havuzlar Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Alçıtepe Şehitliği, Son Ok Şehitliği, Sargıyeri Şehitliği, Sığındere Şehitliği, Mortokoyu Hisarlıktepe Şehitliği, Fevzi Çakmak Şehitliği, Abide Şehitliği, Seddülbahir Şehitliği, Yahya Çavuş Abidesi, Gözetlemetepe Şehitliği, Kabatepe Şehitliği, İlk Şehitler Şehitliği bulunmakta.

canakkaleyi-gorelim

1.Dünya Savaşında Gelibolu Yarımadasında hayatını kaybeden 500 bin şehidi anmak için şehitlik turları düzenlenmektedir. Hem ülkemizden hem de diğer uluslardan düzenlenen şehitlik turları ile gelen ziyaretçiler 500 bin şehidin bulunduğu bu topraklarda duygusal anlar yaşanmaktalar.

Diğer uluslardan şehitlik turlarıyla gelen ziyaretçilerin en çok duygusal anların yaşandıkları bölge kuşkusuz ki Anzak şehitliğidir. Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri dokunur yüreklere.. ‘’Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar… Burada bir dost ülkenin toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır’’.